Titulní obrázek

Alfa Romeo a Mazda plánují společný podnik pro výrobu dvou roadsterů

Italský výrobce vozů Alfa Romeo plánuje s automobilkou Mazda spolupráci na dvou vozech. Lišit se budou určitě tvarově a technikou. Ovšem oba vyrostou na stejné platformě. Plány na společný podnik pro výrobu dvou malých roadsterů s pohonem zadních kol tedy zůstávají. Ceny vozů nebudou určitě postaveny tak, aby si konkurovaly.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

To tedy jasně znamená, že Alfa Romeo Spider bude dražší. Název není prozatím zdaleka definitivní, ale Italové to tak už asi nechají. Mazda počítá s malou přeplňovanou čtyřválcovou třináctistovkou o výkonu kolem 147 kW (200 k). Ceny čtvrtého vydání MX-5 se ovšem oproti současnému nijak nezvýší. Sourozenec od Alfy dostane koncernové motory Fiatu, zatím není zřejmé, jaké to budou, každopádně zde dvousethlavé „stádo“ nestačí.

Jestli tu bude i Motor MultiAir s 300 koňmi (221 kW) , prozatím nevíme. V tomto případě se totiž jedná o pouhé spekulace, téměř jasné je však místo výroby, tedy japonská továrna Mazdy v Hirošimě. Roadster s křížem a hadem ve znaku i jeho dvojče, pokračovatel jiné legendy, se představí až v roce 2015. To ale není vše.

Yamanouchi v rozhovoru nevyloučil ani možnosti další spolupráce, pokud ovšem budou roadstery obchodně úspěšné. Ciž se týká nejen sdílení platforem, ale i mechanických skupin. Kdo ví, třeba se v blízké budoucnosti dočkáme motorů Skyactiv ve vozech italského koncernu a TwinAirů v Mazdách. Podle Yamanouchiho je to možné.